Návrh modelu pro 3D tisk

Jedním z volitelných úkolů ke cvičení v předmětu Vzdělávací technologie byl návrh 3D objektu vhodného pro 3D tisk.

O 3D tisku se mluví již delší dobu jako o technologii budoucnosti a je vyzdvihováno jeho univerzální použití. Nejčastěji se v průmyslové výrobě používá pro tisk prototypů výrobků či pro tisk speciálních součástek. Využití má i v domácím prostředí ať už při tisku nových součástek, nebo při tvoření jen tak pro radost. 3D tisk je používaný také při výuce na některých základních školách, kdy si žáci navrhují své 3D objekty pro tisk. Samotné vytištěné 3D objekty mohou také sloužit jako pomůcka při výuce pro názornou ukázku. Trendem v knihovnách je vytváření tzv. makerspace, tedy prostoru vybaveného nářadím a nástroji určenými pro kohokoliv, kdo rád něco vytváří. 3D tiskárny jsou mnohdy součástí tohoto prostoru.

Pro návrh svého 3D objektu jsem si zvolila kapli Nejsvětější Trojice v Rosicích, která je jednou z významných památek této oblasti.

Objekt jsem vytvářela v online nástroji Tincercad.com. Jedná se o poměrně jednoduchý nástroj vhodný pro začátečníky, kteří se s 3D modelováním chtějí seznámit. Jsou zde nabízené předem vytvořené tvary, které lze vzájemně kombinovat a tím vytvářet nové podle své potřeby. Chvíli mi jen dělala potíže práce s pravítkem a trvalo než jsem se zorientovala co jednotlivá čísla značí, ale ve výsledku mi celkovou práci velmi ulehčilo.

Ukázka výsledného modelu

Ráda bych si vyzkoušela také samotný proces vytištění modelu, proto pokud to bude možné absolvovala bych školení práce s 3D tiskárnou v makerspace knihovny na FF MU a zkusila jej vytisknout zde.

Nemám ale žádné zkušenosti s 3D tiskem a nejsem si tedy jistá, zda bude možné můj navržený model kapličky vytisknout. Proto bych pro svoji prvotní zkušenost navrhla ještě jeden menší a jednodušší model, který nebude časově náročný na tisk a mohla bych na něm získat určité zkušenosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s